Ar naudojate buitinę techniką protingai? Patarimai, kaip sutaupyti

2023 M02 20
Nors buitinė technika gerokai palengvina kasdienius namų ruošos darbus, nemažai žmonių nuogąstauja, kad dažnas jos naudojimas nemenkai padidins elektros sąskaitą. Tam, kad šios abejonės nepasiteisintų, svarbu žinoti keletą vertingų taisyklių, kurios ne tik padės tvariau gyventi, bet ir sutaupyti. Naujausi Lietuvos statistikos departamento duo...

Nors buitinė technika gerokai palengvina kasdienius namų ruošos darbus, nemažai žmonių nuogąstauja, kad dažnas jos naudojimas nemenkai padidins elektros sąskaitą. Tam, kad šios abejonės nepasiteisintų, svarbu žinoti keletą vertingų taisyklių, kurios ne tik padės tvariau gyventi, bet ir sutaupyti.

Naujausi Lietuvos statistikos departamento duomenys rodo, kad elektros energijos daugiausiai – kasmet apie 2,5 tūkst. GWh – suvartoja apšvietimo bei elektros prietaisai, tokie kaip šaldytuvas, skalbyklė, džiovyklė, mikrobangų krosnelė, orkaitė, kaitlentė, garų rinktuvas ir kiti. Tarkime, šaldytuvas vidutiniškai vartoja apie 1,4 kWh elektros energijos per dieną, elektrinė orkaitė – maždaug 0,8 kWh per valandą, o mikrobangų krosnelė – 0,9 kWh per valandą. Visa tai gali neatrodyti daug, kai žvelgiame į dienos rodiklius, tačiau per metus vien už šiuos kelis prietaisus galima sumokėti apie 1000 Eur.

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė sako, kad elektros sąskaitos dydis dažnai priklauso ne nuo turimos buitinės technikos kiekio, o nuo žmonių vartojimo įpročių ir sprendimų.

„Natūralu, kad namų ruošos darbus norime atlikti kuo greičiau, o buitinė technika padeda tai padaryti. Vis dėlto, sulaukę komunalinių mokesčių sąskaitų neretai sutrinkame dėl išaugusių sumų. Kiekvieną mėnesį lietuviai sąskaitoms už elektrą palieką nuo keliasdešimt iki šimto eurų ar net daugiau. Tačiau svarbu žinoti, kad už šių sumų slypi ne tik prietaiso naudojimo dažnis, bet ir naudojimo pobūdis, energetinė klasė, išmanios funkcijos“, – pažymi finansų valdymo ekspertė.

Anot jos, sutaupyti naudojantis buitine technika – įmanoma, tačiau privalu tai daryti teisingai: sugedus – suremontuoti; pasenusius ir daug elektros naudojančius prietaisus pakeisti į naujesnius. Taip pat pravartu sudaryti buitinės technikos prietaisų naudojimo tvarkaraštį visai šeimai, pavyzdžiui, tiek į skalbyklę, tiek į džiovyklę drabužius dėti tik sukaupus tam tikrą kiekį. Ekspertė dalijasi patarimais, kurie padės tvariau naudotis buitiniais prietaisais ir netgi sutaupyti.

 Naudojimosi indaplove subtilybės

Maždaug 80 proc. energijos indaplovė sunaudoja šildydama vandenį, todėl kuo optimalesnė temperatūra nustatyta, tuo ekonomiškesnis bus indų plovimas. Nors nemažai žmonių mano, kad tik aukšta, 70–90 laipsnių, temperatūra tinkamai pašalins riebalus ir maisto likučius, tačiau tokį patį efektą galima pasiekti ir plaunant indus 40-ies laipsnių temperatūroje. Todėl pravartu naudoti „eco“ rėžimą, kuris vartoja mažiau vandens bei įjungia žemesnę temperatūra.

Žinoma, reikėtų laikytis taisyklės nenaudoti indaplovės, kada joje yra vos keletas indų, nes plovimo metu dažniausiai naudojamas toks pats kiekis vandens. Patariama ir papildomai nenaudoti skalavimo rėžimo, kadangi indaplovė automatiškai jį atlieka paties plovimo metu. Taip pat elektros sąskaitas sumažinti padės indaplovės naudojimas vėlai vakare ar net naktį, kada elektros energija neretai būna pigesnė.

Švari orkaitė – taupo energiją

Naudojant orkaitę, svarbu atsižvelgti į jos energijos efektyvumo klasę. Nors dauguma šiuolaikinių buitinių prietaisų pasižymi aukščiausiomis A–A+++ klasėmis, nemažai žmonių vartoja senesnius buitinius prietaisus, kurie naudoja daugiau elektros.

Naudojant konvekcinio kepimo funkciją, sutaupoma maždaug 20 proc. energijos, o išjungus orkaitę iki patiekalo kepimo pabaigos likus 10–15 minučių, kepimo procesą finalizuoja likutinė šiluma. Orkaitės elektros suvartojimą sumažinti padės ir tinkamas jos išvalymas, nes prikepę nešvarumai priverčia šį buitinį prietaisą dirbti intensyviau. 

Išjunkite mikrobangų krosnelę

Mikrobangų krosnelė naudoja energiją net tada, kai būna įjungta į elektros kištuką, nors maistas tuo metu ir nėra šildomas. Tuo metu elektros skaitliukas sukasi dėl skaitmeninio ekrano, kuriame dažniausiai būna įdiegtas laikrodis. Todėl rekomenduojama nenaudojant mikrobangų krosnelės, ją išjungti ir iš elektros lizdo.

Taupus šaldytuvo naudojimas

Šis buitinis prietaisas sunaudoja daugiausiai elektros energijos, nes veikia ištisą parą. Visa tai atsieina maždaug apie 41 kWh per mėnesį. Tyrimai rodo, kad žemiausios temperatūros šaldytuve nustatymas naudoja daugiau energijos, tad siekiant geriausių šaldymo bei energijos taupymo rezultatų, patariama nustatyti 5 laipsnių temperatūrą šaldytuve ir neviršyti 18 laipsnių šalčio šaldiklyje.

Daug šaldytuvo energijos naudojama jei per dažnai paliekame atviras jo dureles – net ir per trumpą laiką šaldytuve esantis maistas šiek tiek sušyla, tad prietaisui reikia intensyviau dirbti, kad jis vėl tinkamai atvėstų. Apledėjusios šaldiklio durelės bei sienelės taip pat nėra ekonomiška dėl didesnio energijos suvartojimo, jas reikėtų atitirpinti ir valyti bent kartą per pusmetį.

Paskolos teikiamos
I-VII 8.00 – 20.00
Paskolos telefonu ir informacija
Rašykite mums
Suteiktą 500 € kredito limitą grąžinant per 36 mėn., fiksuota metinė palūkanų norma – 23.88%, minimali mėnesio įmoka – 19.69 €, bendros vartojimo kredito kainos metinė norma – 27.09%, o bendra mokama suma – 708.70 €.
Suteikus 1000 € vartojimo paskolą 36 mėn. laikotarpiui, fiksuota metinė palūkanų norma – 51.36%, minimali mėnesio įmoka 54.96 €, bendros vartojimo kredito kainos metinė norma – 66.51 %, o bendra mokama suma – 1978.40 €.
Bendros vartojimo kredito kainos metinė norma ir bendra mokama suma apskaičiuojama remiantis prielaida, kad palūkanų norma ir mokesčiai sutarties galiojimo laikotarpiu nekis, visa kredito limito arba vartojimo paskolos suma bus išmokama iš karto po sutarties sudarymo, kreditas bus grąžinamas per 36 mėnesių laikotarpį, o vienas mėnuo turi 30 dienų. Credit24 taip pat siūlo paskolas nuo 100 iki 5 000 eurų nuo 3 iki 36 mėnesių. Pasiūlymai yra asmeniniai, sąlygos gali skirtis priklausomai nuo Jūsų kreditingumo ir rizikos vertinimo bei pasirinkto sutarties termino ir įmokų mokėjimo dienos.