5 finansinio stabilumo klaidos

2021 M03 29
Dažniausiai savo finansine padėtimi bei kreditingumo istorija daugelis pradeda domėtis tik tuomet, kai ateina laikas įsigyti būstą ar kitą didesnį pirkinį, kuriam reikia paskolos. Tačiau retai kas žino, jog kiekvienas mūsų „paklydimas“ kaupiasi mūsų kreditingumo istorijoje, kuri yra tarsi mūsų finansinio gyvenimo ataskaita. Daugelis net nesusim...

Dažniausiai savo finansine padėtimi bei kreditingumo istorija daugelis pradeda domėtis tik tuomet, kai ateina laikas įsigyti būstą ar kitą didesnį pirkinį, kuriam reikia paskolos. Tačiau retai kas žino, jog kiekvienas mūsų „paklydimas“ kaupiasi mūsų kreditingumo istorijoje, kuri yra tarsi mūsų finansinio gyvenimo ataskaita. Daugelis net nesusimąsto, jog pradelsti mokėjimai ar jų nukėlimai gali labai stipriai atsiliepti mūsų finansiniam stabilumui ateityje. Negana to, už kai kuriuos dalykus – kaip reikiant permokame, nes paprasčiausiai nesekame savo kasdienių ir, atrodytų, nesvarbių išlaidų.  

Kokias esmines klaidas daro žmones ir kaip būtų galima jų išvengti, norint gyventi oriai ir esant reikalui gauti kreditą ar pasiskolinti?

„Ne tik bankai, bet ir greitųjų kreditų bendrovės atidžiai vertina kiekvieno žmogaus mokumą ir kreditingumo istoriją. Todėl siekiant išvengti nemalonių ir netikėtų situacijų ateityje, visada patariame į savo finansus žiūrėti rimtai: sudarinėti pajamų ir išlaidų sąrašus, kiekvieną mėnesį atsidėti nors ir nedidelę sumą pinigų, įvertinti savo galimybes ir susimokėti įmokas laiku.  Tokie paprasti, bet svarbūs žingsniai gali padėti išvengti streso ateityje“ – sako skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė.

Apie savo asmeninius finansus reikėtų pagalvoti dar jauname amžiuje. Vienas svarbiausių dalykų – teisingų įpročių formavimas kasdienybėje. Tačiau tam, kad žinotume taisykles, reikia žinoti dažniausiai žmonių daromas klaidas, norint jų išvengti ateityje.  

1. Gyvenimas „ne pagal kišenę“

Viena esminių klaidų – netinkamas savo pajamų ir norų įvertinimas. Daugelis žmonių vis dar nemoka atskirti norų nuo poreikių, dėl to, pradeda kur kas daugiau skolintis ir įklimpsta į skolas, kurių nesugeba grąžinti. 

„Prieš skolinantis vertėtų sau užduoti kelis esminius klausimus: ar galiu pats susitaupyti? Ar skolintis turiu pakankamai svarią priežastį? Ar esu užtikrintas, jog gausiu geriausias paskolos sąlygas ir mažiausią palūkanų normą? Ar tikrai galėsiu sumokėti mėnesines įmokas? Nuoširdžiai sau atsakę į šiuos klausimus, galbūt suprasite, jog skolinimasis nėra pati geriausia išeitis, ypač jei paskola neatneš pridėtinės vertės jūsų finansinei ateičiai. “, - sako D. Stoškuvienė.

„Gyvenimas ne pagal kišenę“ pradžioje gali nekelti didelių sunkumų, kol nereikės grąžinti susikaupusių skolų, kurių grąžinti nesugebėsite. Dar blogiau – jei į visą šį procesą įsivels ir antstoliai, kurie be jokios jūsų žinios gali nuskaičiuoti pinigus nuo jūsų sąskaitos – net jei joje ir nėra pinigų. Todėl specialistė pataria, visų pirma išmokti atskirti norus ir poreikius:

  • Poreikiai – esminiai dalykai, kurių reikia kiekvienam žmogui: maistas, būstas, sveikata.
  • Norai – pertekliniai dalykai, kurie gali atsirasti tuomet, kai turite tam papildomų lėšų.

2. Nemokėjimas taupyti arba „gyvenimas nuo algos iki algos“

Nors apie taupymą kalbėti pradedama dar mokykloje, visgi daugeliui šį įgūdį sunku paversti įpročiu, kuris nereikalautų pastangų. O neturint santaupų planuoti finansinę ateitį gali būti labai sudėtinga.

Todėl specialistė pataria, kad ir kiek uždirbtumėte, kiekvieną mėnesį atsidėti bent nedidelę sumą pinigų – būtina. Taip „atsitikus gyvenimui“ galėsite išvengti streso ir neplanuoto skolinimosi.

3. Ne laiku mokami mokesčiai ir įmokų vengimas

Dar viena gana dažnai pasitaikanti finansinė klaida – ne laiku mokami mokesčiai. Nors kartais tai gali atrodyti nieko rimto, tačiau tokie veiksmai dažnai tampa kasdieniu įpročiu, kurio atsikratyti gali būti itin sudėtinga.

Kiekviena įmoka turi būti sumokama laiku. Taip tiek bankui, tiek kredito bendrovėms ar kitoms jums paslaugas teikiančioms įmonėms, atrodysite patikimi klientai ir ateityje. Vienas paprasčiausių ir lengviausiai įgyvendinamų būtų, padėsiančių laiku susimokėti už visas paslaugas – automatinis nuskaičiavimas nuo mokėjimo kortelės nustatytą dieną.

Dieną galite pasirinkti patys, geriausiai –  tai keletą dienų po atlyginimo gavimo, taip visada būsite tikri, jog visos paskolos, įmokos ir sąskaitos bus sumokamos laiku, o jums nereikės sukti galvos ar raudonuoti, kai pamiršite susimokėti telefono ar šildymo sąskaitą. 

4. Pernelyg didelių palūkanų mokėjimas

Daugelis žmonių dažnai net patys to nesuvokdami – permoka. Taip yra todėl, jog žmonės prieš skolindamiesi nebūna tinkamai įsivertinę kiek jiems reikės ir skolinasi daugiau, dėl to – kiekvieną mėnesį permoka.

Taip pat reikėtų įvertinti ir tai, jog kad ir kokią sumą pasiskolintumėte, turite žinoti, jog paskolos grąžinimui skirtos lėšos turėtų sudaryti apie 40 proc. tvarių pajamų. Tarkime, jeigu jūsų bendros šeimos lėšos yra 1500Eur tai paskolos grąžinimui šeima galėtų maksimaliai skirti 600Eur. Jeigu matote, jog tokios sumos skirti negalėsite arba turite papildomų įsipareigojimų, kurie taip pat reikalauja mėnesinių įmokų, tinkamai įsivertinę turite skolintis mažiau.

„Siekiant nepermokėti labai svarbu skolintis tiek, kiek reikia, žinoma, tai nuspėti – dažnai sunku. Todėl vienas iš būdų – kredito linija, kuri garantuoja tam tikrą finansinį rezervą jūsų banko sąskaitoje, kuris jums nieko nekainuoja, jei juo nesinaudojate. Tačiau prireikus – visada turite pinigų nenumatytai situacijai“, - pataria D. Stoškuvienė.

Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog skolinantis gali prisidėti ir įvairūs sutarties sudarymo mokesčiai. Tad galutinė mokėtina suma dažnai gali skirtis. Skaitant sąlygas, visuomet atkreipkite dėmesį į įvairias žvaigždute pažymėtas sąlygas, kad neliktumėte nemaloniai nustebinti

5. Komunikacijos apie finansus trūkumas šeimoje

Tam, kad finansinė ateitis būtų stabilesnė ir saugesnė, specialistai pataria finansinį saugumą susikurti ir šeimoje. Pagrindinis ir labai skatinamas dalykas – atviri pokalbiai apie šeimos finansinę padėtį.

Du žmonės gyvenantys drauge ir kartu valdantis šeimos finansus turėtų tinkamai pasidalinti atsakomybes ir klabėtis ne tik apie teigiamus dalykus, bet ir apie neigiamus, tokius kaip finansiniai sunkumai.

Kai to nėra ir du partneriai negali atvirai tarpusavyje kalbėtis apie savo uždarbį, išlaidas ir bendras santaupas, gali atsirasti ir skolų apie kurias vienas arba kitas šeimos narys nežinos. Tokių atvejų pasitaiko tikrai dažnai. Reikia nepamiršti ir to, jog skolos santuokoje taip pat yra bendros, tad jei partneris turi skolų apie kurias nežinote, dar nereiškia, kad tai jūsų neliečia. Todėl atvirumas gali padėti kurti stabilesnę ir saugesnę finansinę ateitį šeimoje.

Paskolos teikiamos
I-VII 8.00 – 20.00
Paskolos telefonu ir informacija
Rašykite mums
Suteiktą 500 € kredito limitą grąžinant per 36 mėn., fiksuota metinė palūkanų norma – 23.88%, minimali mėnesio įmoka – 19.69 €, bendros vartojimo kredito kainos metinė norma – 27.09%, o bendra mokama suma – 708.70 €.
Suteikus 1000 € vartojimo paskolą 36 mėn. laikotarpiui, fiksuota metinė palūkanų norma – 51.36%, minimali mėnesio įmoka 54.96 €, bendros vartojimo kredito kainos metinė norma – 66.51 %, o bendra mokama suma – 1978.40 €.
Bendros vartojimo kredito kainos metinė norma ir bendra mokama suma apskaičiuojama remiantis prielaida, kad palūkanų norma ir mokesčiai sutarties galiojimo laikotarpiu nekis, visa kredito limito arba vartojimo paskolos suma bus išmokama iš karto po sutarties sudarymo, kreditas bus grąžinamas per 36 mėnesių laikotarpį, o vienas mėnuo turi 30 dienų. Credit24 taip pat siūlo paskolas nuo 100 iki 5 000 eurų nuo 3 iki 36 mėnesių. Pasiūlymai yra asmeniniai, sąlygos gali skirtis priklausomai nuo Jūsų kreditingumo ir rizikos vertinimo bei pasirinkto sutarties termino ir įmokų mokėjimo dienos.